«Райська комаха» - Божа корівка.




БОЖА КОРІВКА (або СОНЕЧКО чи БЕДРИК) – «райська комаха», і не просто райська, а навіть свята, бо в неї на спинці сім темних плямок (святе число!), як сім кольорів у веселки, як сім днів у тижні. її не можна не тільки вбивати, а й навіть ображати, бо вона є зв’язковим між людьми і Небом: передає Богу людські прохання, а людям – повідомлення про врожай, про радощі і прикрощі їх життя. Отож, посягнути на «Божу корівку» – Сонечко – це посягнути або й розірвати свій зв’язок з Небом. Рух «Божої корівки» – тільки вгору, до Неба: як би ми не повертали стеблину чи свій палець, де вона сидить, рухається ця комаха тільки вверх…

Мама так мені сказала,
Коли бедрика спіймала:
 "Лети, бедрику, до неба,
Ображать тебе не треба!»


У давніх міфах «райська комаха» Coccinellidae була пов'язана з небесною сферою, від чого отримала назву «сонечко» або епітет «Божа» чи «Свята». Назва дозволяє прояснити міфологічне значення жучка. Одне з поширених імен вказує на зв’язок із сонцем: укр. сонечко, верхн.луж.boze stoncko, нім. Sonnen-kafer («сонячний жук»), Sonnenkalbchen («сонячне телятко»). Походить від зовнішнього вигляду комахи з випуклими червоними або жовтими надкрилами. 
В Україні окрім загальнопоширених назв сонечко, бедрик і божа корівка, відомі також діалектні — сонічко, сонийко, бездрик, ведрик, сьвята коровка, божа мати, вербочка, катеринка, петрик (як і равлика), зозулька, рябенький веприк, бобруна, борушок, брушка, золота козулька, ковалик, бабочка, жучик (узагальнено для всіх жуків); жидоўка, відьмочка, ворожка, доля (у закличках-ворожіннях); чижик, сведрик-бедрик, чинчик-петрик, петрик-братик, сонечко-ронечко, дощ-погода та інші
31серпня у бібліотеці-філії було проведено заняття гуртка "Чарівна майстерня". Всі слухали легенду про божу корівку та виготовили з пластиліну невеличкий сувенір.









Коментарі