Поезія єднає серця

  Найдавніші вірші, за твердженням істориків, були написані ще в 23 столітті до нашої ери. Вони були створені принцесою Ен-Хеду-ана і знахідка підтверджена артефактами. Принцеса є найбільш раннім автором, відомим по імені, а також першої поетесою. Вона була дочкою засновника Аккадского царства - царя Саргона, і відома своїми шумерськими гімнами.  Відомо, що перші словники рим з’явилися ще в середньовіччі. Цікаво що, наприклад, весь Коран побудований на римах. А перший, хто порівняв щоки юної дівчини з трояндою, був поетом, як одного разу висловився Сальвадор Далі. У 1999 році на 30 сесії генеральної конференції ЮНЕСКО було вирішено відзначати Всесвітній день поезії 21 березня. Перший Всесвітній день поезії святкувався у Парижі, де знаходиться штаб-квартира ЮНЕСКО.

СЕРГІЙ ЖАДАН


Сергій Жадан — сучасний класик української літератури, поет та музикант. Він не лише є певною літературною та культурною епохою, він один з небагатьох вкрай чесних митців. Саме тому і його поезія, і проза, і його музика — неприкрашені, щирі та різкі. І в цьому сила слів Жадана — у неприкритій пронизливій правдивості та точності, які не залишають байдужими.
Польська академія наук ухвалила рішення висунути кандидатуру українського письменника Сергія Жадана на Нобелівську премію у галузі літератури. «Жадан ㅡ один з найвидатніших поетів України і блискучий прозаїк, його твори перекладені багатьма мовами та нагороджені у світі. Ми переконані, що це письменник щабля Нобелівської премії. Його голос як поета вже багато років має особливе значення для українців», ㅡ йдеться у документі. 

13 червня Сергій Жадан отримав Літературну премію Європейського банку реконструкції та розвитку за англомовний переклад роману "Інтернат".

З першого дня війни він перебуває в рідному Харкові, де активно волонтерить.  Але говорити про нинішню війну великими художніми формами, вважає, ще не час. «Часто я не знаходжу слів, тому, скажімо, художню літературу з цього приводу я, звісно, не пишу. Навіть і думати про це не можу, тому що реальність поки що набагато сильніша, набагато страшніша і набагато правдивіша, мабуть, можна й так сказати, за будь-які спроби якось її відрефлексувати», - зазначає ЖаданПольська газета Gazeta Wyborcza назвала українського письменника Сергія Жадана "Людиною року". Про це повідомляють на сайті видання. "Коли ми обговорювали цьогорічного лауреата чи лауреата, було зрозуміло, що ми повинні вшанувати когось з України, людину, яка бере участь у боротьбі. Список заслуг дуже довгий, його відкриває президент Володимир Зеленський, до нього входить віцепрем'єр-міністр Ірина Верещук, є мери Києва, Маріуполя, Миколаєва та Харкова, є українські командири та дипломати, солдати та рятувальники. Україна стала землею героїв".

У квітня Сергій Жадан був нагороджений Премією Свободи від фундації Франка Ширрмахера. Грошову частину поет віддав на волонтерські потреби.
Німецька асоціація видавців і книготорговців повідомила, що український письменник Сергій Жадан стане лауреатом Премії миру німецьких книгарів. Вручення відбудеться в межах Франкфуртського книжкового ярмарку 23 жовтня 2022 року. 
"Ми вшановуємо цього українського автора та музиканта за його видатну мистецьку діяльність, а також — за чітку гуманітарну позицію, яка постійно спонукає його ризикувати власним життям, аби допомогти постраждалим від війни, і так привернути більше уваги до їхнього важкого становища".

Коментарі